Opakowania z tworzyw sztucznych stały się nieodłączną częścią naszej codzienności. Są one nie tylko praktyczne, ale zapewniają też niezbędną ochronę produktów.
Tworzywa – idealny surowiec?
Tworzywa sztuczne są materiałem wszechstronnym, funkcjonalnym i odpowiednim do wysoce specjalistycznych zastosowań. W produkcji opakowań sztucznych osiągnięto wysoką efektywność, dzięki czemu w ciągu dziesięciu lat średnia masa opakowania spadła o około 28 procent. Opakowania z tworzyw sztucznych posiadają też szereg cennych właściwości dla konsumentów. Jednym z nich jest konserwacja i wydłużenie czasu przechowywania produktów spożywczych mogących ulec zepsuciu. Pozwala to na zmniejszenie ilości odpadów oraz zmniejszenie ilości środków konserwujących w produktach spożywczych. Dodatkową zaletą jest łatwość formowania tworzyw sztucznych, która stwarza wiele możliwości dla projektantów opakowań, które spełniają coraz to większe wymagania konsumentów i rygorystyczne normy. Opakowania z tworzyw sztucznych łatwo się otwierają i zamykają. Mogą posiadać bezpieczne zamknięcia, które uniemożliwiają ich otwarcie przez dzieci. Ma to duże znaczenie w przypadku środków czystości, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Opakowania z tworzyw – zalety praktyczne
Opakowania z tworzyw nie są groźne dla środowiska, jeśli są odpowiednio utylizowane. Producenci opakowań sztucznych coraz częściej tworzą je z surowców biodegradowalnych. Opakowania z tworzyw sztucznych posiadają szereg właściwości, które trudni jest zastąpić jakimś innym materiałem do pakowania. Są odporne na wilgoć, dlatego idealnie nadają się do przechowywania produktów sypkich, płynów, kremów itp. Umożliwiają także próżniowe przechowywanie żywności i produktów, co zdecydowania przedłuża ich trwałość. Dzięki temu mogą spełnić wszystkie wymogi PZH. Skutecznie też chronią produkty jak farby czy środki chemiczne przed uszkodzeniami mechanicznymi. Torby reklamowe nadają się do wielokrotnego użytku, dzięki temu są o wiele bardziej ekonomiczne niż opakowania tekturowe.