Opakowania foliowe możemy spotkać wszędzie, jednak nie każdy wie, co kryje się pod skrótami takimi jak: HDPE, LDPE i PP. Przyjrzyjmy się ich właściwościom i zastosowaniom.
Właściwości i zastosowanie HDPE
HDPE jest to jeden z bezpieczniejszych plastików. Z uwagi na niskie koszty produkcji jest tworzywem o powszechnym zastosowaniu. Jest odporny na działanie wody, roztworu soli, kwasów, ługów, alkoholi i benzyny. Opakowania z folii HDPE nie są odporne na działanie substancji silnie utleniających jak np. kwas siarkowy, kwas azotowy czy niektóre środki czyszczące. HDPE stosowany jest m.in. do produkcji pojemników na olej opałowy, kanistrów do paliw oraz zbiorników paliwa do samochodów, worki na odpady, czy worki do przechowywania żywności (muszą posiadać atest PZH).
Właściwości i zastosowanie LDPE
Jest to tworzywo bezwonne, całkowicie obojętny fizjologicznie, przepuszczalny dla gazów i substancji aromatycznych, natomiast mało przepuszczalny dla pary wodnej i mało odporny na wyższe temperatury. Korzystne właściwości fizyczne sprawiają, że opakowania z folii LDPE wykazują się wysoką przejrzystością i dobrą rozciągliwością, co czyni ten materiał bardzo popularnym i chętnie stosowanym w przemyśle. Najczęściej wykorzystywany jest do produkcji worków na śmieci o dużej pojemności oraz reklamówek wielorazowego użytku i do produkcji miękkich butelek. Używa się go też do produkcji folii ogrodniczych i folii termokurczliwych.
Właściwości i zastosowanie PP
PP to termoplastyczne tworzywo sztuczne. Tak samo, jak HDPE i LDPE jest tworzywem bezpiecznym. Charakteryzuje się dużą odpornością chemiczna. Jest całkowicie odporny na działanie kwasów, zasad, soli oraz rozpuszczalników organicznych. Dobrze przepuszcza powietrze oraz niewielkie ilości pary. Jest materiałem obojętnym fizjologicznie, dlatego opakowania z tworzyw PP nadają się do przechowywania żywności. Należy pamiętać, że PP ulega szybkiej degradacji w podwyższonych temperaturach. Stosuje się do produkcji między innymi butelek, pojemników i różnych opakowań, także z folii.